👤

I. Ștefan i-a arătat lui Andrei cadoul mult dorit și primit de ziua lui de la tatăl său - o dronă.
Analizând-o constată că aceasta are 2 Kg și poate zbura cu maxim 90 Km/h. Ce energie cinetică
are drona atunci când zboară cu viteza de 20 m/s? La ce energie cinetică maximă poate ajunge?


Răspuns :

Răspuns:

Ec=m * [tex]v^{2}[/tex]/2 => Ec=2kg * 400 m/s /2 => Ec=400 J

90 Km/h = 90000/3600=25 m/s

Ec=2 kg * 625 m/s /2 => Ec= 625 J

Explicație: