Răspuns :
Răspuns:
pai trebuie sa faci 3 m ×1.18 g/cm 3
Explicație:
pentru ca formula densitati este ro = m/ v si tu drebuie sa transformi m in cm
Răspuns:
3M înseamnă 3 moli ac. sulfuric în 1litru de soluție.
Considerăm Vs=1l(1000cm3) și md=3*98=294g H2SO4
ρ=ms/Vs⇒ ms=ρ*Vs=1,18*1000=1180g
c=(md/ms)*100=294*100/1180=24,91%
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!