👤

Un strat de flori de formă dreptunghiulară are lățimea de 2 m şi lungimea de
6 ori mai mare. Câte tufe de trandafiri au fost plantate pe acel strat, dacă pe
fiecare metru pătrat s-au plantat 3 tufe?​


Răspuns :

latimea = 2 m

lungimea = 2 × 6 = 12 m

A = L × l = 12 × 2 = 24 m^2

24 × 3 = 72 tufe de trandafiri ( au fost plantate )

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari