👤

Continuă problema astfel incat sa se rezolve printr-o inmultire
si o scădere. Rezolva problema obtinuta si serie raspunsul
Un trandafir costă 35 lei.
Rezolvare cu plan:​


Răspuns :

Un trandafir costa 35 lei.O lalea costă de 2 ori mai mult decat doi trandafiri,iar diferenta dintre 2 lalele și 2 trandafiri este prețul garoafei.Cât costă 3 garoafe?