👤

Domnul Plugaru și copilul său merg la teatru. Prețul unui bilet pentru maturi este de
80 de lei, iar preţul unui bilet pentru copii reprezintă 70% din prețul biletului pentru maturi.
Determinaţi suma de bani achitată de domnul Plugaru pentru cele 2 bilete.
Rezolvare:​


Răspuns :

70% din 80 = 80 × 70 : 100 = 5600 : 100 = 56 lei ( costă biletul pt copii )

80 + 56 = 136 lei ( costa cele 2 bilete )

Explicație pas cu pas:

Sper sa îți fie de folos.

Vezi imaginea APADURARITEIMAOWJCWF
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari