Răspuns :
Răspuns:
p=200Pa
S=800Kg/m^3
g=9,8N/KG
200 Pa=200N/m^2
p=S*g*h
200N/m^2= 800Kg/m^3 * 9,8N/Kg * h
200N/m^2= 7840N/m^3 * h
h= 200N/m^2 : 7840N/m^3
h= 0,025 m
Explicație:
g- acceleratia gravitationala
S- densitatea
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!