👤

masa de calciu continuta in 740 grame de Ca(OH)2​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

M= 40 + 2.16 + 2= 74-------> 74g/moli

74 g Ca(OH)2 ---------40g Ca

740g ----------------------x

  x= 740 . 40 : 74 = 400 g Ca