Răspuns :
Răspuns:
Concentratia / 100 = masa dizolvata / masa solutie
solutia de 180 g, de concentratie 52 % contine o cantitate de glucoza
md = c x ms : 100 = 52 x 180 : 100 = 93,6 grame glucoza
peste aceasta solutie se adauga apa si solutia se dilueaza pana la 12%
cantitatea dizolvata este aceeasi, a crescut doar masa solutiei prin adaugare de apa, de la 180 grame la 180 +X grame . Evident, concentratia a scazut
c₂ / 100 = md /ms
12 /100 = 93,6 / (180 +X)
9360 = 2160 + 12 X
7200 = 12 X
X = 7200 :12 = 600 grame de apa adaugate
raportul dintre apa adaugata si solutia initiala = 600 g : 180 g = 10 / 3
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!