👤


Aplicație: Calculează compozitia procentuală plecând de la masa molară pentru SO2, şi Ca(NO3)2.


Răspuns :

Răspuns:

SO2

32g.....32g 02...64gDO2

x.....y......100g SO2

y=32×100/64=50% O

x=100-50=50%S

Ca(NO3)

40g CA.........28

N.........96g

O...........164g CA(NO3)2

x............y.......z..........100CA(NO3)2

x=40×100/164=24,39%CA

y=28×100/164=164=17,07%

z=100-24,39-17,07=58,54%O

Sper ca te am ajutat

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari