👤

Compune o problemă cu înghețată 3×4+2×9​

Răspuns :

Știind că trei copii cumpănă înghețată de 4 RON și doi de 9 RON. Aflați totalul !

SPER CA TEAM AJUTAT!

Mihaela a cumparat 3 înghețate de vanilie a 4 lei bucata si 2 înghețate cu capsuni a 9 lei bucata. Câți lei au costat inghetatele la un loc ?

3 × 4 + 2 × 9 = 12 + 18 = 30 lei ( au costat înghețatele )

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari