Răspuns :
Eu învăț, tu înveți,el învață,noi învățăm,voi învățați, ei învață-prezent
Imperfect:eu învățam, tu învățai, el învăța,noi învățam, voi învățați,ei învățau.
conjunctiv prezent-eu să învăț,tu să înveți,el să învețe,noi să învățăm,voi să învățați,ei să învețe.
infinitiv-învăța
participiu-învățat
gerunziu-învățând
Imperativ-învață,învățați
perfect simplu:eu învățai,tu învățași, el învăță,noi învățarăm,voi învățarăți,ei învățară.
mai mult ca perfectul:eu învățasem,tu învățaseși,el învățase,noi învățaserăm, voi învățaserăți,ei învățaseră
conjunctiv perfect: eu să fi învățat,tu să fi învățat,el să fi învățat,noi să fi învățat,voi să fi învățat,ei să fi învățat.
condițional prezent:eu aș învăța,tu ai învăța,el ar învăța,noi am învăța,voi ați învăța,ei ar învăța.
condițional perfect:eu aș fi învățat,tu ai fi învățat,el ar fi învățat,noi am fi învățat,voi ați fi învățat, ei ar fi învățat.
perfect compus:eu am învățat,tu ai învățat,el a învățat,noi am învățat,voi ați învățat,ei au învățat.
viitor:eu voi învăța,tu vei învăța,el va învăța,noi vom învăța,voi veți învăța,ei vor învăța.
viitor anterior:eu voi fi învățat,tu vei fi învățat,el va fi învățat,noi vom fi învățat,voi veți fi învățat,ei vor fi învățat. Așa faci și la celelalte.
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Limba română. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!