Răspuns :
Răspuns: adancimea este 0,4 m = 40 cm
Explicație:
trebuie sa stim ca presiunea exercitata de un lichid se calculeaza astfel :
P = ρgh
P = presiunea hidrostatica = 4800 Pascal
ρ = densitatea lichidului = 1200 kg /m³
g = acceleratia gravitationala ≈ 10 N/kg
h = inaltimea coloanei de lichid ( care poate fi adancimea de scufudare)
h = P : ( ρg) = 4800 N/m² : ( 1200 kg /m³ x 10 N/kg ) = 0,4 m
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!