Răspuns :
Răspuns:
pretul unui kg de zahar este:
225 lei : 15 = 15 lei
Tu ai scris ca s-au consuat 5a kg zahar. Acel a este o greseala.
Daca s-au consumat 5 kg zahar, ele costa:
5 * 15 = 75 lei
Daca s-au consumat 50 kg zahar, ele costa:
50 * 15 = 750 lei
Daca o fi alta cantitate, inmulteste-o tu cu 15 lei, cat costa 1 kg.
Explicație pas cu pas:
Salutare!
1)Cât costă un kg de zahăr?
- 225:15=15 lei
2)Căt costă cele 5 kg de zahăr?
- 15×5=75 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!