👤

1.ce viteza are un tren care parcurge 220 km in 4 ore?
2.ce masa are un corp cu greutatea de 100N?
VA ROG REPEDE ​


Răspuns :

Răspuns:

1)

d= 220 km

t=4 h

v=?

v=220/4

=55km/h

2)

m= 100N / 10N/kg = 10 Kg

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari