👤

1.Calculați compo procentuală a dioxidului de carbon, CO2
2.Aflați compo procentuală a acidului sulfuric, H2SO4.
Plzzzzzzzzzzzzzzzzzz... ​am nevoie...


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

1 M CO2=12+2*16=44

44g CO2.....12gC.....32gO

100g...............x............y

x=   100*12/44  =

y 100*32/44

2. R M H2SO4 =2*1:32: 4*16=1:16:32

49 g H2SO4.....1gH.....16gS   .....32gO

100......................x..........y.................z

calculeaza