O baterie formată din 20 de acumulatoare identice, fiecare având t.e.m. E=2V și r=0,02 ohm, alimentează un rezistor cu rezistenţa electrică R=4,075 ohm. Bateria este formată din patru ramuri paralele cu câte 5 elemente pe fiecare ramură. Realizați si desenul
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!