👤

Ieșind din sticlă o rază luminoasa formează un unghi de incidență i=30° și un unghi de refracție r=60°. Să se afle indicele de refracție al sticlei.​
VA ROG FRUMOSSS!!
URGENT!!!!!!


Răspuns :

Răspuns: n sticla  = 1,73

Explicație:

indicele de refractie il obtinem pe baza legii refractiei :

sin i / sin r = n₂ / n₁

i = 30°  => sin 30° = 1/2

r = 60   = > sin 60° = (√3)/2

n1 = sticla

n2 =  aer = 1

n₁ = sin r x n2 : sini =   (√3)/2 x 1  : 1/2 = √3 = 1,73

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari