👤

560 = 3 kg sumate
O echipă de muncitori trebuie să sape un șanț în 3 zile. În prima zi sapă 18 m, a
doua zi jumătate din cât a săpat în prima zi, iar a treia zi cât în primele două zile
împreună. Ce lungime are şanţul?​


Răspuns :

a doua zi = 18÷2=9 m

a treia zi= 18+9=27 m

Lungime sant= 18+9+27=54 m

Răspuns:

prima zi :18 m

a doua zi : 18 : 2 = 9 m

a treia zi : 18 +9=27m

lungimea santului : 18 +9+27=54m

Explicație pas cu pas:

Sper sa fie corect