O baterie e formată fin 5 generatoare identice având fiecare t.e.m E=11 V si rezistența r = 1 ,grupate în serie. Bateria alimentează un curcuit format din rezistor R1= 3 legat în serie cu gruparea paralel a rezistoarelor R2=R3=6. a) desenați schema circuitului. b)calculați rezistența electrică a circuitului exterior. c)Determinați intensitatea curentului în baterie. e)calculați puterea electrică a unei surse
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!