👤

14) Daca 5 kg de banane costa 29,5 lei, aflati cât costă 13 kg ? Va rog AJUTAȚI-MĂ DAU DE TOATE ❤️❤️Plsss​

Răspuns :

Răspuns:

127,8 lei

Explicație pas cu pas:

5 kg banane....29,5 lei

13 kg banane.....x lei

X= (13×29,5):5

X= 383,5:5

X=127,8 lei

Explicație pas cu pas:

Un kilogram:29,5:5=5,9

13kg=13x5,9=76,7kg