Răspuns:
Explicație:
a.
MH2O= 2 + 16= 18-------> 18g/moli
n= m : M
n= 72g : 18g/moli= 4 moli H2O
1mol H2O------------6,022.10²³molecule H2O
4 moli------------------------x
x= 4 . 6,022.10²³molecule H2O =
b.
MSO3= 32 + 3.16=80-------> 80g/moli
n= 800g : 80g/moli= 10 moli SO3
1mol SO3----------6,022.10²³molecule SO3
10moli -------------------------y
y= 10 .6,022.10²³molecule SO3 =