Răspuns :
Explicație pas cu pas:
56sticle×0,500ml= 28 l
17 sticle× 1l=17 l
40sticle×0,250 ml=10l
28l×17l+10l=55 l
R=55l de bulion
[tex]\it 56\cdot\dfrac{1}{2}+17+40\cdot\dfrac{1}{4}=28+17+10=55\ \ell[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!