Răspuns :
Răspuns: diametrul umbrei = 10 cm
Explicație:
Lumina se propaga in linie dreapta, in toate directiile. Diametrul umbrei va fi mai mare decat al discului opac.
se formeaza niste triunghiuri asemenea si aflam initial raza umbrei si apoi diametrul
3 / x = 30 / 50
x = 50 x 3 : 30 = 5 cm
diametrul umbrei = 2 R = 2 x 5 cm = 10 cm

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!