👤

În figura alăturată este reprezentată schematic fațada unei case


În Figura Alăturată Este Reprezentată Schematic Fațada Unei Case class=

Răspuns :

Răspuns:

înălțimea casei = 6 m

20 plăci de țiglă

Explicație pas cu pas:

Înălțimea casei = înălțimea peretelui + înălțimea acoperișului

= 3,5 + 2,5 m = 6 m

Știind că latura unei țigle este 25 cm (care înseamnă 0,25 m), trebuie să calculăm câte țigle sunt necesare pentru a obține 5 m

nr. de țigle = [tex]\frac{5}{0,25} = \frac{500}{25} = 20[/tex]

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari