Răspuns :
Răspuns:
d1=40km
d2=90km
t1=3,20h
t2=3,50h
d=d2-d1
t=t2-t1
v=?
viteza este raportul dintre distanță și timp
v=d÷t
d=90-40=50km
t=3,50-3,20=0,30 =30min
30÷60=0,,5 ore
viteza v=50km÷0,50=100Km/h
v=100km/h
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!