👤

In ce cantitate de NaOH se gasesc 5g hidrogen?​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

MNaOH=23 +16 +1=40------->40g/moli

40g NaOH---------1gH

xg NaOH------------5g H

x= 40.4=200 g NaOH