👤

Bună! Calculați masa molară a 18 g de H2O (apă). Am nevoie urgent azi. Dau coroana+27 puncte și mă abonez. Până la 11:00 vă rog!

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

H2O

M=2 + 16=18-------> 18g/moli

18g H2O------> 1mol H2O

n= m : M

n= 18g : 18g/moli= 1mol H2O