Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
Fe(OH)3
r.m.= 56 : 3.16 : 3
=56 : 48 : 3
M= 56 + 48 + 3=107 -------> 107 g/moli
107g Fe(OH)3-----------56 g Fe-------48 g O--------3g H
100g--------------------------x------------------y-----------------z
x= 100 . 56 : 107=
y= 100.48 : 107=
z= 100. 3 : 107=
Zn(NO3)2
r.m.= 65 : 2.14 : 6.16
= 65 : 28 : 96
M= 65 + 28 + 96=189-------> 189g/moli
189g Zn(NO3)2-------65g Zn-------28 g N---------96g O
100g----------------------------x----------------y---------------z
x= 100. 65 : 189=
y= 100.28 : 189=
z= 100.96 : 189=
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!