👤

Daca 0,125kg de mere costa 1,6 lei câți lei costă 2,5 kg de mere​

Răspuns :

Raspuns:

Buna,

0,125 kg...................... 1,6 lei

2,5 kg  ........................ x lei

x= [tex]\frac{1,6*2,5}{0,125}[/tex]

x=[tex]\frac{4}{0,125} = 32 lei[/tex]

Sper ca te am ajutat <3