Răspuns :
Răspuns:
Viteza automobilului = 10 m/sec.
Explicație:
Transformăm în SI:
Distanța S = 2 km și 500 m = 2000 + 500 = 2500 m
Timpul t = 4 min si 10 sec = (4 × 60 sec) + 10 sec = 250 sec.
Formula vitezei V este egală:
[tex]V = \frac{S}{t} = \frac{2500m}{250sec} = 10 m/sec[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!