👤

O maşină parcuge 24 km în 20 de minute. Ce distanţă parcurge automobilul într-o ora?



Răspuns :

Răspuns:

60min-20min=40min

24km-in 20min rezultă

40min-parcurge 24•2=48(parcurge în 40min)

24+48=72(parcurge într-o ora)

Răspuns:

Știm că într-o oră sunt 60 de minute iar mașina se duce cu 20 de km pe 20 de minute asta înseamă:

60-20=40 minute rămase până la o oră

24×3=72