Un circuit care cuprinde rezistoarele 1 și 2, legate în serie, este alimentat de la o sursa de t.e.m. E Tensiunea la bornele sursei este U. Căderea de tensiune pe rezistorul 1 de rezistență R1, este U. Rezistorul 2 este construit dintr-un fir de secțiune S, din aluminiu de rezistivitate q. Aflaţi: a) intensitatea curentului în circuit; b) rezistenţa interioară a sursei, r, c) lungimea firului de aluminiu, L. Aplicație: E= 12 V; U = 10 V; R, = 42; U, = 8 V; S = 0,6 mm2; p = 30 n2.m. R: 1 = 2 A; r = 12; L= 20 m.
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!