Răspuns:
ms1=160g
c1=10%
md2=40g
md1=?
ms2=?
c2=?
ms2=160+40=200g soluție
concentrația procentuala este dată de relația de calcul
c=(md×100)÷ ms
masa de substanță dizolvată md
md=( c×ms)÷ 100
md1=(c1×ms1)÷100
md1=(10×160)÷100=16 gms1
md2=16+40=56 g,substanță dizolvată
ms2=ms1+40
ms2=160+40=200g soluție
c2=(md2×100)÷ms2
c2=(56×100)÷200
c2=28%