👤

Limitele frecventelor sunetelor detectate de urechea umana sunt cuprinse intre 20 Hz si 20000 Hz
Care sunt limitele lungimilor de unda daca viteza de propagare este v= 340 m/s?
Va rooooggggg!!!! ​


Răspuns :

Răspuns:

λ = v/υ

v= 340 m/s

υ = 20 Hz ⇒ λ = 340/20 m = 17 m

υ = 20000 Hz ⇒ λ = 340/20000 m = 17·10⁻³ m = 17 mm

17·mm ≤ λ ≤ 17 m