👤

Un fir de constantan, de sectiune constantq, are lungimea l=2m. Cand este parcurs de un curent electric cu intensitatea de 0.5A, tensiunea intre capetele firului este de 4V. Cat este tensiunea intre un capat al firului si punctul situal la l'=50cm de acel capat?

Va rog si desen daca stiti :)


Răspuns :

Răspuns:

U' = 1V

Explicație:

U = R I, unde R este rezistenta intregului fir de 2m.

R = U / I = 4 / 0.5 = 8Ω

50cm reprezinta jumatate de metru = 1/2m.

Sau 50cm reprezinta 1/4 din lungimea intregului fir de 2m.

Deci rezistenta acestei portiuni de fir este 1/4 din rezistenta totala.

R' = R / 4 = 8 / 4 = 2Ω

Iar tensiunea la bornele ei: U' = R' I = 2 * 0.5 = 1V.