👤

ph ul soluției care contine 3.8g NaOH dizolvat in 9.5 l soluție​

Răspuns :

Răspuns:

c,m= niu/V

niu=m/miu= 3,8/40mol= 0,095---> c,m= 0,095/9,5 mol/l=10⁻²mol/l

deoarece NaOH este o baza tare, total ionizata,

[HO⁻]=[NaOH]= 10⁻²mol/l---> pOH=2-----> pH= 12

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari