👤

Mă poate ajuta cineva vă rog frumos? ​

Mă Poate Ajuta Cineva Vă Rog Frumos class=

Răspuns :

Salut! :)

1. 35 porții = 630 euro

1 porție = 630 : 35 = 18 euro

2. 8 + 6 + 10 + 4 = 28 legume ( total )

P = 8/28 (⁴ = 2/7

3. 3 kg o + 2 kg c = 52 lei

1 kg c = 1 kg o + 12 lei

3 kg o + 2 × ( 1 kg o + 12 lei ) = 52 lei

3 kg o + 2 kg o + 24 lei = 52 lei

5 kg o = 52 lei - 24 lei

5 kg o = 28 lei

1 kg o = 28 lei : 5

1 kg o = 5,6 lei

1 kg c = 5,6 lei + 12 lei

1 kg = 17,6 lei

4. 7 + 9 = 16 lei ( meniul complet )

50 : 16 = 3 rest 2 => Trebuie comandate 4 porții.

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari