👤

Un amestec gazos de etan şi etenă cu volumul de 0,672 L, măsurat în condiţii
normale, reacţionează stoechiometric cu bromul din 200 mL soluţie cu concentraţia
molară, cM = 0,1 M. Calculaţi compoziţia procentuală molară a amestecului gazos de
hidrocarburi.


Răspuns :

Răspuns:

amestec alcatuit din a moli C2H6 si  b  moli C2H4

dintre acestea, numai C2H4 reactioneaza cu Br2, intr-o reactie de aditie

niu,total =V/Vm= 0,672 l/22,4 l/mol= 0,03mol amestec

deci a+b=0,03

c,m= niu/V--> niu= 0,1mol/lx0,200 l= 0,02molBr2

din ecuatia,  C2H4 + Br2--> C2H4Br2.

rezulta ca 0,02molBr2 reactioneaza cu 0,02mol etena

deci b=0,02mol   si   a= 0,01,mol

0,03mol......0,02mol etena......0,01mol etan

100mol...............x........................................y

x=66,66% etena     y=33,33%etan

Explicație: