👤

Aflați concentrația unei soluții formate din 2 litri de apă distilată în care s-au dizolvat 500 g de zahăr. Dau coroana!!! ​

Răspuns :

Răspuns:

mapa=2l =2000g

md=500

ms=md+mapa=500+2000=2500g

C=md×100/ms=500×100/2500=20%

Explicație pas cu pas:

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari