Răspuns :
Răspuns:
Daca din lemn se pierde 17,4% insemna ca82.6% ramane si facem o regula de 3 simpla
100....82.6
x.........413
x=41300/82.6=500tone lemn
sau x-17,4x/100=413
amplificam pe x si 413 cu 100
100x-17,4x=41300
82.6x=41300
x=500 tone
Explicație pas cu pas:
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
100% - 17.4% = 82.6%
m*82.6/100 = 413
m = 413*100/82.6 = 500 tone lemne verzi
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!