👤

Cinci muncitori termină o lucrare în 18 zile lucrând câte 8 ore pe zi. In câte zile ar putea termina
aceeași lucrare 9 muncitori, dacă vor lucra câte 10 ore pe zi?
Luo
80%.
Rezolvare:
29​


Răspuns :

Răspuns:

8 zile

Explicație:

18 zile * 8 ore = 144 ore.

Fiind o problema de invers proportionalitate (mai multi muncitori, timp mai scurt) avem:

5 muncitori ..... 144 ore

9 muncitori .... 10x , unde x este numarul de zile.

5 * 144 = 9 * 10x

5 * 18 * 8 = 9 * 10x

5 * 2 * 8 = 10x

Gasim x=8zile

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Informatică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari