O baterie de acumulatoare este alcătuită din n =20 elemente, legate în serie, fiecare element având t.e.m.
E1 = 1,2 V şi rezistenţa interioară r1 = 0,1 Ω. Bateria alimentează un reşou. Tensiunea la bornele bateriei
este 20 V. Determinaţi:
a. rezistenţa electrică a reşoului;
b. raportul dintre puterea electrică dezvoltată în interiorul bateriei şi puterea dezvoltată de reşou;
c. noua valoare a puterii consumate de reşou, dacă, datorită atingerii unor spire ale reşoului, rezistenţa
acestuia scade cu 20%;
d. intensitatea curentului prin fiecare element dacă legăm la bornele bateriei un conductor metalic de rezistenţă neglijabilă.
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!