Răspuns :
………………………………………………………

Răspuns:
  v = 10 m/s
  a = 1 m/s²
Explicație:
  v = viteza;
  a = accelerația;
  d = distanța;
  Δt = timpul
  v = d/Δt
  v = 100m/10s
  v = 10 m/s
  a = v/Δt
  a = (10 m/s)/10s
  a = (1 m/s) / s
  a = 1 m/s²
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!