👤

o cutie de cereale costă cu 5 RON mai mult decât 1 L de lapte Cât costă în total cinci cutii de cereale și 4 L de lapte dacă 1 L de lapte costă 5 RON​

Răspuns :

Răspuns:

5×5=25 de lei (5 cutii cu cereale)

5+5=10 RON (o cutie cu lapte)

10×4=40 RON (4 cutii cu lapte)

Răspuns:

70 lei

Explicație pas cu pas:

O cutie lapte =5 lei

O cutie de cereale =5 +5 =10 lei

5 cutii de cereale +4 l lapte =5 ×10 +4 ×5 =50 +20 =70 lei