👤

Se ştie că o prăjitură cu ciocolată conţine 17% de cacao. Dacă se folosesc 51 de grame de cacao. Câte grame are prăjitura?​

Răspuns :

Răspuns:

17/100×x=51

17x/100=51

17x=5100

x=5100/17=300 grame

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari