👤

O florăreasă are de vânzare 5 buchete a câte 7 garoafe și alte 57 de garoafe știind că a vândut în total 64 de garoafe află cu Câte garoafe a rămas​

Răspuns :

5 × 7 = 35 garoafe ( in cele 5 buchete )

35 + 57 = 92 garoafe ( are in total )

92 - 64 = 28 garoafe ( ramase )

Explicație pas cu pas:

5 buchete a cate 7 g sunt 35 garoafe

57 garoafe

35+57 =92 garoafe sunt in total

92-64=28 garoafe au ramas

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari