👤

problema
puterea unui motor este egală cu 1W. află lucrul mecanic efectuat de aceasta timp de 1h. va rog frumos mai repede


Răspuns :

[tex]P=1 \ W \\ t=1 \ h=3 \ 600 \ s \\ P=\frac{L}{t} \\ \Rightarrow L=P\cdot t \\ \Rightarrow P=1 \ W \cdot 3 \ 600 \ s \\ \Rightarrow \boxed{L=3 \ 600 \ J=\bold{3,6 \ kJ}}[/tex]