👤

Se supun descompunerii termice 245 g de clorat de potasiu. Stiind ca reactia a avut loc cu randament de 75%, determina cantitatea de oxigen obtinuta. ​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

2KClO₃ ⇒ 2KCl + 3O₂

M KClO3 = 122,5 g/mol

245 : 122,5 = 2 moli KCO3

2*75/100 = 1,5 moli s-au descompus

2 moli KClO3....................3 moli O2

1,5 moli KClO3.................x

x = 3*1,5/2 = 2,25 moli O2

M O2 = 32 g/mol

2,25*32 = 72 g O2

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari