Răspuns: biciclistul ajunge mei repede cu 232,5 secunde fata de pieton
Explicație:
distanta = 300 m
v₁ = 1 m/s
v₂ = 16 km/h = 16000m : 3600s = 4,444 m/s
pietonul are nevoie de t₁ = d : v1 = 300 m : 1 m/s = 300 secunde
biciclistul are nevoie de t₂ = d : v₂ = 300 m : 4,444 m/s = 67,5 secunde
biciclistul ajunge mai repede cu 300s - 67,5 = 232,5 s