Răspuns: a) 12:30
Explicație:
Adrian are de parcurs 1800 de metri cu viteza de 1m/s
viteza = distanta : timp
timpul = distanta : viteza
t = d : v = 1800 m : 1 m/s = 1800 secunde = 30 minute
1 minut = 60 secunde
1800 secunde = 1800 : 60 = 30 minute
Adrian trebuie se plece cu 30 de minute inainte de ora la care incepe scoala. [30 minute = o jumatate de ora = 0,5 ore]
13:00 - 00:30 = 12:30